| English | Türkçe
> Mendilkapmaca > Mendilkapmaca Oyun Kurallar Bilgisi

Kurumsal

Mendilkapmaca Oyun Kurallar Bilgisi
02/01/2018

Giriş

Mendilkapmaca Oyunu, dünyadaki en başarılı, en popüler ve en eğlenceli oyun dallarından biridir. Hızlı, heyecanlı ve hareketli, aniden coşturucu ve heyecan vericidir. Mendilkapmaca Oyunu, birbirine bağlı, önemli birçok unsurdan oluşur.

Mendilkapmaca Federasyonu derleme yaparak oyunun tüm metinleri değerlendirmiştir. Kurduğu ekiple günümüz algısına uygun güncellemeyi yapmıştır. Oyunun izlenebilir ve oynatılabilir özelliği geliştirilmiştir.

Bu metin Mendilkapmaca Oyun Lideri, Hakemi ve izleyiciler için hazırlanmıştır. Kuralların bilinmesi, oyunun kalitesini arttırır. Oyuncuların yeteneklerini tam olarak göstermelerine olanak sağlar.
Kurallar arasındaki ilişkileri bilmek, hakemlerin daha doğru karar vermesine yardımcı olur.
Mendilkapmaca Oyunu, Sınırları belirlenmiş alanın üzerinde iki takım tarafından icra edilen yarışmadır. Mendilkapmaca Oyuncusunun amacı, rakiple temas etmeden mendili alıp kendi yarı sahasının dip çizgisinden dışarı çıkmak veya rakip oyuncunun aynı amaca ulaşmasını önlemektir.

Mendilkapmaca Oyunu, rekabeti gerektiren yarışmadır.

Yarışma, ortaya çıkmamış potansiyel güçlerle bağlantı kurar. En iyi yetenek, gayret, yaratıcılık ve estetiğin gösterilmesini sağlar.  Kurallar tüm bu özelliklerin ortaya konmasına olanak sağlayacak biçimde oluşturulmuştur. Mendilkapmaca Oyunu,  tüm oyunculara hem saha içinde  (hücum), hem de saha alanının dışında (savunma, sıralanmada ve arkadaşını desteklemede) oynama hakkı verir.
Yıllar geçse de Mendilkapmaca Oyununun kendine özünü kaybetmemiştir. Sıralanma, Kazandıkça yeniden yarışma hakkı, Hücum- aldatma, Savunmada rakibi takip, Mendili kapmak, Bütün yarışmacıların ve seyircilerin hücum ya da savunmada oyuncuyu pür dikkat izlemeleri gibi özellikleri geliştirir.

Mendilkapmaca, salon oyunları arasında eşsiz bir yere sahiptir. Sürekli yüksek tempoda devam eden yarışmada herkes sırasını beklerken, aktif olarak oyuna katılırlar. Oyunun en ilginç tarafı, kazanınca ödül, kaybedince oyunun dışına çıkarılmasıdır. Yani ödül ve ceza, oyunun içinde uygulanmasıdır. Yani oyunun “affedesinizi” yoktur.

Mendilkapmaca Oyununda; yarışma sırasını bekleyen oyuncu, her iki heyecanı yaşamaktadır. Sırası geldiğinde bütün dikkati ile hücum ya da savunma taktiğini düşünür. Bu düşüncesinin gereğini pratik olarak uygular. Takım arkadaşlarının yarışmalardaki kazanımlarının kendisine yansımasını düşünür.

Oyuncuların birinin başarısı diğerini etkilediğini, oyun esnasında görmesi, yardımlaşmayı ve görev sorumluluğunu aşılar.

Mendilkapmaca Oyununda; oyuncu sıralaması rakip takımı tanımakla doğru orantılıdır.  Bu da oyun liderliğini oldukça önemli hale getirmektedir.
Takım Oyuncuları; Mendilkapmaca Oyununun İlk Setinde oyun liderinin verdiği nümerik sıraya uygun dizilirler. Setin sonuna kadar galibiyet ve mağlubiyet esasına göre nümerik sıralanma devam eder. Tüm oyuncu çocuklar birbirleriyle yarışmaları imkân dâhilindedir.

Mendilkapmaca oyununun sonucunu önceden tahmin edilmesi mümkün değildir. Yarışmacılar bilgilerini; tekniklerini, taktiklerini ve güçlerini yarıştırmak için kullanırlar. Bunlar aynı zamanda oyunculara izleyici ve taraftarları etkilemeleri için hareket serbestliği sağlar.

TESİSLER VE DONATIM:

Oyun Sahası Ölçüler: Mendilkapmaca Oyun Alanı en az 09X18, en fazla 20X40 metredir.

A Takımı Bekleme Yeri: A Takımı Başhakemin sol tarafında dip çizgi ile yan çizginin buluştuğu köşeden başlayıp yan çizginin bir metre gerisinde on asıl oyuncunun yan yana nümerik sıraya göre dizildiği yerdir.

A Takımı Ebelenen Oyuncu Yeri: Mendilkapmaca Oyun Alanı Başhakemin sağında dip çizgi ile yan çizginin buluştuğu köşeden başlayıp dokuz oyuncunun yan yana oturabileceği bankların bulunduğu yerdir. Ebelenen oyuncuların oturacağı bank yan çizginin bir metre gerisindedir.

B Takımı Bekleme Yeri: Mendilkapmaca Oyun Alanı Masa (Cetvel) Hakeminin sol tarafında dip çizgi ile yan çizginin buluştuğu köşeden başlayıp yan çizginin bir metre gerisinde on asıl oyuncunun yan yana nümerik sıraya göre dizildiği yerdir.

B Takımı Ebelenen Oyuncu Yeri: Mendilkapmaca Oyun Alanı Masa (Cetvel)Hakeminin sağ tarafından dip çizgi ile yan çizginin buluştuğu köşeden başlayıp dokuz oyuncunun yan yana oturabileceği bankların bulunduğu yerdir. Ebelenen oyuncuların oturacağı bank yan çizginin bir metre gerisindedir.

Serbest Bölge: Mendil Kapmaca Sahasının ortasında çapı 360 cm olan bölgedir.

Başlangıç Yeri: Dip çizginin tam ortasında yer alır. Dip çizgisine paralel ve bitişiktir. 5 cm kalınlığında çizilir. 1 m uzunluğundadır. Kırmızı renkle boyanır.

Çizginin özelliği. Tüm çizgiler 5 cm kalınlığında zeminin zıt rengiyle boyanır.

Saha Özellikleri:

 

Salonlarda: Oyun sahası parke, tahta ya da tartan zeminden oluşur.

Oyun sahasında: Çim, toprak zemin ya da betondan da olabilir. Ancak zemin pürüzsüz ve düzgün olmalıdır. Resmi müsabakalar çim, parke ve tartan zeminde yapılır.
Mendil Ölçüleri: 20X20 cm. Micro Polyester kumaştan yapılır. Tek yüzünde ÇOSKK logosu olur.
Bayrak Ölçüleri: 25 cm X 40 cm. Micro Polyester kumaştan yapılır. Tek yüzünde  ÇOSKK logosu bulunur.
Isı: Mendilkapmaca Oyunu Resmi Müsabakalarında maksimum ısı, 25° C den (77° F) daha yüksek ve minimum ısı 16° C den (61° F) daha düşük olmamalıdır.
Aydınlatma:
Mendilkapmaca Oyunu Resmi Müsabakalarında aydınlatma, oyun sahası yüzeyinden 1 m yükseklikte ölçülmek şartıyla, 1000 ile 1500 lux arasında olmalıdır.

KURALLAR

 1. Takımların Oluşumu

Takımlar 10 asıl 3 yedek olmak üzere toplam 13 oyuncudan oluşur.

 1. Takımların Yerleşimi

a.      Takımların Müsabaka Esnasında Sahaya Yerleşimi: Oyun liderinin Cetvel hakemine verdiği nümerik sıraya göre sıralanır. Ebeleyen oyuncu takımının sonuna geçerek sırası geldikçe öne doğru ilerler.  Ebelenen oyuncular Ebelenen Oyuncu yerine giderek oturma yerinde beklerler.

b.      Nümerik Sıralanma: Oyuncu çocuklar 1-13 arası numaralı forma giyerler. Sahadaki dizilme nümerik sıraya göre olur.

c.       Yedek Oyuncu Yerleşimi: Oyuncu çocuklardan üç tanesi yedek oyuncu için ayrılmış bölümde otururlar.

 1. Formalar: Şort ve tişört şeklinde formadan oluşur. Tabanı düz spor ayakkabısının dışında ayakkabı kullanılmaz.
 2. Rakip Takım Forması: Rakip oyuncuların formasından farklı olur. Eğer renkler aynı ise çizgileri farklı olacak şekilde forma kullanılır.
 3. Yasaklanmış eşyalar: Saat, yüzük, bileklik, küpe ve künye gibi takılar dâhil olmak üzere, dizlik ve bileklik gibi kıyafetler giyilmesi yasaktır. Ancak sakatlanmalar karşısında doktor izni ile dizlikler ve dirseklikler takılabilir.
 4. Takımın Başlangıç Dizilişi: Oyuncular; 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10, 11, 12, 13 forma numaralarıyla müsabakada yarışır. Aritmetik sıralamaya göre dizilirler. On üç oyuncudan herhangi birisi yedek olabilir. Yedek oyuncu sayısı üçtür.
 5. Diziliş Hataları: 1, 3 ve 5 numaralı oyuncu çocuk yedek olarak belirlenmiş ise doğru sıralanma şöyle olur:  2, 4, 6, 7, 8, 9,10, 11, 12, 13
 6. Oyuncu Çocuk Niteliği: Mendilkapmaca oyunu kız ve erkek oyunculardan oluşur. 6/7-7/6 kız erkek oyuncu oranında takım oluşturulur. İlk sette oyun başlarken 5 kız, 5 erkek çocuk asıl oyuncu olmak zorundadır.
 7. Maçta Hazır Bulunmama: Takımlar Maç saatinden en az 30 dakika önce salonda olur. Oyun Lideri müsabık oyuncu çocukların asıl ve yedek listesini müsabakadan 15 dakika önce Masa (Cetvel) hakemine  teslim eder. Ancak mücbir sebeplerden ötürü müsabakaya başlamak için, 30 dakika beklenir. Mücbir sebeplerden ötürü beklenebilmesi için, oyun lideri ya da takım yöneticisi tarafından, başhakem telefonla aranarak müsabakadan en az 30 dakika önce durumu bildirir. Takımlardan birinin sahaya gelmemesi durumunda salondaki takım müsabakayı 5-0 kazanmış kabul edilir. Takımlar müsabaka saatine kadar gelmemeleri durumunda her ikisi de yenilmiş kabul edilir. Lig Müsabakalarında her iki takımda sıfır puan alır.
 8. Eksik Takım: Bir takımın yarışabilmesi için en az 7 oyuncu ile sahaya çıkması gerekir. Oyuncu çocukların kız erkek oranı ¾ -  şeklinde olmalıdır. Bu oranın sağlanmaması durumunda hükmen yenik kabul edilir. Oyuncu çocukların sarı+sarı=kırmızı kartla ebelenmesi durumunda, 7 oyuncu çocuk sayısını kaybeden takım setti 10-0 kaybeder. Oyuncu çocuk direk kırmızı kart alması ya da doktor kararıyla yarışamayacak kadar sakatlanması durumunda, müsabakayı 5-0 kaybeder.
 9. Ebelemek, Sayı Almak, Set ve Maç Kazanmak

13.  Ebelemek:

a.      Rakip Oyuncu Tarafından Ebelenmek: Oyuncu çocuklardan birinin kendi dip çizgisinden çıkış yapıp, mendili alarak 30 saniye içinde yine kendi dip çizgisinden çıkmadan rakip oyuncuya vurulmasına denir.

b.      Oyun Sahası İhlalinden Dolayı Ebelenmek: Kurallara aykırı sahayı terk eden oyuncu çocuk ebelenir.

c.       Serbest Bölgede Ebelenmek: Mendili alan oyuncu çocuğa serbest bölgeden çıkmadan dokunan ebelenir

d.      Serbest Bölgede 20 Saniye: Her iki oyuncunun mendili 20 saniye de almaması durumunda ebelenirler.

e.      Serbest Bölgede Mendili Alan Oyuncu Çocuk: Mendili alan oyuncu çocuğun 20 saniyede serbest bölgeyi terk etmezse ebelenir.

f.        3 Saniye İhlali: Oyuncu çocuklardan birinin serbest bölgeye üç saniye aralıklarla ikinci uyarıya rağmen girmemesi durumunda her ikisi de ebelenir.

g.      Hakeme Dokunan Ebelenir: Saha içindeki hakeme dokunan oyuncu çocuk ebelenir.

h.      Mendile Dokunan Ebelenir: Mendile dokunup da almayan oyuncu çocuk ebelenir.

i.        Mendili düşüren ebelenir: Mendili düşüren oyuncu çocuk ebelenir.

j.        Düşen Oyuncuya Dokunan Ebelenir: Yere düşen oyuncu çocuğa dokunan ebelenir.

k.       Oyun Sahasında konuşan ebelenir: Toplam hücum-savunma süresinde konuşan oyuncu çocuk ebelenir.

l.        Kırmızı kart Davranışında Bulunmak: Kırmızı kart gerektirecek davranışta bulunan oyuncu çocuk ebelenir.

14.  Sayı Almak: Set sonunda ebelenmeden kalan oyuncu sayısıdır.

15.  Set Alma: Takımlardan birisinin tüm oyuncularının ebelenmesidir.

Beraberlik Seti: Her iki takımın tüm oyuncularının ebelenmesine denir.

16.  Müsabaka Kazanmak:

17.  Lig Müsabakası: En az dört takımın katılımıyla çift ya da tek devreli puan usulüyle yapılan yarışmalara denir.

18.  Lig Kazanmak: Lig sonunda en fazla seti kazanan takım birinci olur. Lig müsabakalarında her set bir puandır. Berabere biten setlerden puan alınmaz.

19.  Eleme Müsabakaları: Beş setin üçünü alan takım müsabakayı kazanır. Beraberlik olması durumunda 6. Set yapılır. Eşitlik bozulana kadar set yenilemesi devam eder.

20.  Kura: Saha seçimi takım kaptanlarının sayışması ile yapılır. Başhakem takım kaptanlarını sahaya davet eder. Sayışmaya başlayacak kaptanı belirlemek için Başhakem yazı tura atar. Bilen kaptan 6 metrelik mesafeden; “ Aldım. Verdim. Ben seni. Yendim.”  Rakip takım kaptanı; “Alamazsın. Veremezsin. Sen beni. Yenemezsin. ”der. Yarım ya da tam ayak boyu ile sayışma başlar. Ayak topuğu arkadaki ayağın ucuna değecek şekilde ya da ayağın yan yana birbirine dokunması şeklinde sayışma devam eder. Takım kaptanının ayağının üstüne basan saha seçim hakkını kazanır.

21.  Isınma Devresi: Müsabakadan 10 dakika öncesinden başlayıp maç saatine kadar olan süredir.

22.  30 Saniye Kuralı: Toplam hücum-savunma süresidir. Mendil hakeminin ayağını yere vurmasıyla başlar.

23.  20 Saniye Kuralı: Mendili alan oyuncu çocuğun serbest bölgeden çıkma süresidir.

24.  10 Saniye Kuralı: Mendili alan oyuncu çocuğun 20 saniyede oyunu tamamlayamaması durumunda verilen on saniye ek süredir.

25.  3 Saniye Kuralı: Oyunun başlamasıyla oyuncu çocuklardan birisinin 5 saniyede serbest bölgeye girmediğini tespit eden Mendil Hakemi; sol elini kaldırarak, önce işaret parmağını sonra orta parmağını ve sonra da başparmağını kaldırarak “bin bir, bin iki ve bin üç” diyerek sayar. Sol elini ileri uzatarak oyuncu çocuklara “oyun” diye seslenir. Mendil Hakemi kaldığı sayıdan dört rakam düşerek saymaya devam eder. Oyuncu çocuklardan birisi serbest bölgeye buna rağmen girmezse, Mendil Hakemi tekrardan sol elini kaldırarak, önce işaret parmağını sonra orta parmağını ve sonra da başparmağını kaldırarak “bin bir, bin iki ve bin üç” diyerek sayar. Bin üç ifadesinden sonra Mendil elini indirir. Sol elini açarak ikinci üç saniye kuralının ihlal edildiğini işaret eder.

26.  Sayma:

27.  20 Saniye Sayma: Mendil Hakeminin ayağını yere vurması ile başlar. Yarım nefes tekniğiyle, 19. 18. 17. 16. 15. 14. 13. 12. 11. 10. 9. 8. 7. 6. 5. 4. 3. 2. 1’ de biter.

28.  10 Saniye Sayma: Mendil Hakemi 20 saniyesini bitirdikten sonra tam nefes alır. Yarım nefes tekniğiyle devam eder.  2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9 der. Sol elini yukarı kaldırarak sürenin bittiğini işaret eder.

29.  Yarım Nefes: Bir saniye

30.  Tam Nefes: İki Saniye

31.  Hücum Oyuncusu: Mendil alınıncaya kadar her iki oyuncuda hücumdadır. Mendili alan oyuncu hücum oyuncusu olur.

32.  Savunma Oyuncusu: : Mendil alınıncaya kadar her iki oyuncuda savunmadadır. Mendili almayan oyuncu çocuk savunma oyuncusudur.

33.  Oyuna Çıkış: Oyuncu çocuğun vücudu başlangıç çizgisinin gerisindedir.

34.  Hatalı Çıkış: Oyuncu Çocuğun Mendil hakeminin ayağını yer vurmasını beklemeden ya da çizgi ihlali yaparak sahaya girmesidir. Hatalı çıkış tespit edilmesi durumunda her iki oyuncu çocukta başlangıç çizgisine gönderilir. Mendilhakemi hücumu yeniden başlatır.  Aynı oyuncu ikinci hatalı çıkış yapması durumunda ebelenmiş sayılır.

35.  Mola Sayısı: Takımların her sette bir mola hakkı vardır.

36.  Molanın Süresi: 60 saniyedir.

37.  Duraklama ve Geciktirmeler

Duraklama: Oyunun herhangi bir sebepten dolayı durmasıdır.

 Başhakemin düdüğü ile oyun duraklar.

38.  Oyuncu Değişikliği: Müsabakada ilk oyuncuların yarışmasından sonra yapılabilir. Müsabaka boyunca takımların 3 oyuncu değişiklik yapma hakkı vardır. Oyuncu değişikliği oyun durunca yapılır. Oyuncu Çocuk değişikliği oyun lideri tarafından pusulayla Masa (Cetvel) hakemine bildirilir. Değiştirilen oyuncu çocuk tekrar oyuna alınamaz.

39.  Sakatlanmalarda Değişiklik: Oyuncu çocuklardan birisi hücum ya da savunma yaparken sakatlanması durumunda, Başhakem oyunu düdük çalarak durdurur. Oyuncu çocuğun durumunu sorar. Başhakem oyuncu çocuğun sakatlığının ciddi olduğuna karar vermesi durumunda, sağlık personelini sahaya davet eder. Oyuncu çocuk saha dışına alınarak tedavisine başlanır. Başhakem 3 dakika süre tutar. Üç dakika bitiminde oyuncu çocuğun müsabakaya dönüp dönmeyeceği sağlık personeline sorulur. Dönmeyeceği anlaşılması üzerine takımının oyun lideri oyuncu değişikliğine (oyuncu değişiklik hakkı olması durumunda) gidilir. Oyuncu değişiklik hakkı olmaması durumunda, takım eksik oyuncu ile müsabakaya devam eder. 3 dakika içinde oyuna sakatlanan oyuncu çocuğun dönmesi durumunda, oyun serbest bölgede Mendil hakeminin oyunu başlatmasıyla geri kalan süre oynatılır. Oyuncu çocuğun sakatlanması sonucunda oyuna dönmez ise, ebelenmiş sayılır.

40.  Oyunu Geciktirmeler

 1. Harici Müdahale Nedeni ile Duraklamalar: Müsabaka esnasında herhangi bir harici müdahale olursa oyun durdurulur ve yarışma hücumu tekrarlatılır. Harici müdahalenin 30 dakikadan fazla sürmesi durumunda, Başhakem oyunu erteleyebilir. Harici müdahale ile ertelenen müsabaka kazanılmış haklardan başlamak üzere geri kalan kısmı tamamlanır.
 2. Oyun Alanlarının Değişimi: Başhakemin işaretiyle takımlar yedek ebelenmiş oyuncular ve diğer oyuncularıyla birlikte nümerik sırayla oyun alanını değiştirirler. Değiştirme makul sürede olur.

41.  Küçük Hatalı Davranışlar: Küçük hatalı davranışlara yaptırım uygulanmaz. Oyuncu çocuğun hataları şahsına, takımla ilgili hatalar takım kaptanına başhakem sözlü ya da işaretle uyarır. Müsabaka cetveline kaydedilmez.

42.   Yaptırım Tablosu: Başhakemin kararına göre ve hatanın ciddiyetine bağlı olarak, uygulanacak ve müsabaka cetveline kaydedilecek yaptırımlar: ihtar, setten çıkarma ve oyundan çıkarmadır.

a.      İhtar: Maçta takımın herhangi bir üyesinin ilk kaba davranışı müsabaka cetveline kayıt edilir. İkinci kaba davranışı aldığı sette ebelenmiş sayılır. Sarı kartla ifade edilir.

b.      Setten Çıkarma: Yaptırım uygulanan bir takım mensubu, (Oyun Lideri, Yardımcı Oyun Lideri) setin geri kalan kısmında oyuna müdahale edemez. Yaptırım uygulanan oyuncu çocuk, ebelenenlerin yerine gider.

c.       Oyundan Çıkarma: Yaptırım uygulanan bir takımın mensubu müsabakanın geri kalan kısmında bir başka sonuç olmaksızın, Müsabaka Kontrol Alanı’nı terk etmek zorundadır. İlk fiziksel saldırıya veya saldırgan ya da tehditkâr davranışa, bir başka sonuç olmaksızın, oyundan çıkarma yaptırımı uygulanır. Yaptırım uygulanan oyuncu çocuk müsabakanın geri kalan kısmında oyundan çıkarılarak tribüne alınır. Bir takımda 6 oyuncu çocuk kalıncaya kadar oyundan çıkarma işlemi bu şekilde devam eder. Oyundan çıkarma cezası alan oyuncu çocuk yerine yedek oyuncu alınamaz.

43.  Hatalı Davranış Yaptırımlarının Uygulanması: Tüm hatalı davranış yaptırımları bireysel yaptırımlardır. Aynı takım mensubunun aynı maçtaki hatalı davranış tekrarı, artarak cezalandırılır. Saldırgan davranış ve tecavüzkâr davranıştan kaynaklanan oyundan çıkarma için, daha önce bir yaptırım uygulanmış olması gerekmez.

44.  Set Öncesi ve Setler Arasındaki Hatalı Davranışlar: Setlerden önce veya setler arasında meydana gelen herhangi bir hatalı davranış (yaptırım tablosundaki cezalar) uyarınca değerlendirilir ve yaptırımlar bir sonraki sette uygulanır

 1. Uyarı: Sözlü veya el işareti Kart gösterilmez.
 2. İhtar: Sarı Kart gösterilir.
 3. Setten Çıkarılma: Sarı Kırmızı Kart birlikte gösterilir.
 4. Oyundan Çıkarma: Kırmızı Kart gösterilir.

45.  Oyun Liderliği: Oyuncu çocuğu çok iyi tanımalıdır. Psikolojik ve bedensel gelişimini takip etmelidir. Sürekli performansını izlemelidir. Yapacağı alıştırmaları, oyuncu çocuğun bedensel ve psikolojik düzeyine uygun oluşturmalıdır. Oyuncu çocukların performans düzeyini takımda birbirine yakın hale getirmelidir. Oyuncu çocuğun toplum kurallarına uymayı, dürüstlüğü civan mertliği kazanmasını sağlamalıdır. Oyuncu çocuğun, oyunda temel ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Mendilkapmaca Oyununun kazanımlarını oyuncu çocukla paylaşmalıdır. Mendilkapmaca oyununda zamana, rakibe ve kendine karşı mücadele etme becerilerini kazandırmalıdır.

46.  Oyun Liderleri

a.      Oyun Lideri: Mendilkapmaca Federasyonu tarafından açılan seminerlere katılan, sınav sonucunda 70’in üzerinde not alan, en az 4 yıllık lisans mezunu ve formasyonu olan bay veya bayanlardan oluşur.  Takımı müsabakaya Oyun Lideri hazırlar. Müsabaka esnasında takımını teknik ve taktik vererek yönetir. Oyuncu değişikliğine karar verir. Molaları oyun lideri talep eder.

 1. Takım Kaptan: Takımı toparlayıcı, sahiplenici, arkadaşlarına karşı sevecen ve yardım sever, başarılı olan oyunculardan birisini oyun lideri seçer. 5 cm genişliğinde kırmızı renkte bileklik ile kaptan olduğu belirlenir. Sağ el bileğine kaptanlık bandı takılı şekilde müsabakaya çıkar. Saha içinde takımı ile ilgili konularda hakemlere karşı Takım Kaptanı sorumludur.

47.  Oyun Hakemliği: İyi yönetimin özünde yatan kavram, Serbestlik ve tutarlılıktır. Hakemin güvenilirliği oyuncuların oyundan zevk almasını sağlar.  Kararları doğru olmalı. Kuralın neden yazıldığını anlamalı.  Etkili bir organizatör olmalı. Oyunun akışı içinde rekabete izin vermeli ve kararlı bir yönetim göstermeli.  Kuralları uygulayarak haksızlığı cezalandırmalı veya kaba davranışı uyarmalı. Oyun içinde yapılan görülmeğe değer  hareketlerin ön plana çıkmasını sağlamalı. İyi oyuncuların iyi hareketler yapmasına izin vererek, seyircilerin iyi vakit geçirmelerine katkıda bulunmalıdır.
İyi bir hakem; kuralları, oyunu tüm ilgili taraflar için, tatmin edici bir rekabet haline getirmek maksadıyla kullanmalıdır.

48.  Oyun Hakemleri:

a.      Başhakem

1.      Duruş Yeri: Salonun protokol tarafındaki yan çizginin ortasındadır. Yönü Mendil Hakemine dönüktür. Oyunun başlamasıyla saha içinde oyuncu çocukların pozisyonuna göre hareket eder.

2.      Yetkileri: Düdük çalma yetkisi sadece kendisine aittir. Oyunun başlaması için, her şeyin uygun olduğuna karar verir. Oyun süresince otorite sahibidir. Kartları gösterme yetkisine sahiptir. Hakemler arasındaki farklı görüşlerde Başhakemin kararı esas alınır. Görevini yerine getirmeyen hakemleri değiştirebilir.  Başhakem, kararları hakkında herhangi bir tartışmaya izin vermez. Takım kaptanın talep etmesi halinde, kararlarına esas teşkil eden kuralların uygulanması veya yorumu hakkında açıklama yapar. Takım Kaptanın Başhakemin kararına itiraz etmesi durumunda müsabakanın sonunda kayda geçirme hakkını saklı tuttuğunu açıklamasına izin verir. Başhakem hangi takımın oyuncusunun ebelendiğine karar verir. Açılış ve kapanış törenlerini yönetir. Set sonunda oyun alanın değiştirilmesi işaretini verir. Başhakem set başlarında düdük çalarak ilk oyuncu çocukları başlangıç yerine davet eder.

3.      Müsabakadan Önce ve Sonra Başhakem: Oyun saha koşullarını, Mendili ve diğer malzemeleri denetler. Takım kaptanlarıyla birlikte kura atışı yapar. Aldım verdim sayışmasını yaptırır. Takımların ısınmalarını kontrol eder. Maçın sonunda müsabaka cetvelini kontrol eder ve imzalar.

b.      Mendilhakemi:

1.      Duruş Yeri: Serbest bölgesinin içinde durur. Elindeki mendil iz düşümü dairenin merkezidir. Yönü protokole dönüktür.

2.      Yetkileri: Oyunu başlatır. Üç saniye kuralını işletir. 20 Saniyeyi sayar. 10 saniyeyi sayar. Mendili tutar.

c.       Cetvel (Masa Hakemi):

1.      Duruş Yeri: Mendilkapmaca oyun sahasında Başhakemin karşı yan çizginin ortasındaki masada oturur. Masa 1 metre çizginin gerisindedir. Yönü protokole dönüktür.

2.      Yetkileri: Müsabaka cetvelini doldurur. Oyun liderinden takım listesini alır. Oyuncu değişiklik taleplerini başhakeme bildirir.

d.      Çizgi Hakemleri:

1.      Duruş Yeri: Başhakeminin sağındaki yan ve dip çizginin kesiştiği noktada biri, Cetvel (Masa) Hakeminin sağındaki yan ve dip çizginin kesiştiği noktada diğer çizgi hakemi yer alır.

2.      Yetkileri: Çizgi ihlallerini takip eder. Kırmızı ya da beyaz bayrak kaldırır.

49.  Hakemlik İşaretleri:

a.      Saha Değişim İşareti: Başhakem sol elini dirsekten kolunu göbek hizasında bükerken sağ elini geriden bel hizasından dirsekten bükerek takımların yerlerine tokalaşarak geçmesi işaretini verir. Bu talimatı düdükle de bildirir.

b.      Oyuncu Çocuk Hücuma Hazır İşareti: Çizgi hakeminin sağ elindeki beyaz bayrak omuzdan kol yere paralel olarak uzatılır.
Başlangıç Çizgi İhlali İşareti: Çizgi Hakeminin sol elindeki kırmızı bayrak omuzdan kolunu yere paralel olarak uzatır.

c.       Başarılı Hücum İşareti: Çizgi Hakemi sağ elindeki beyaz bayrağı omuzdan kolları bükmeden yukarı kaldırır.
Başarısız Hücum İşareti: Çizgi Hakeminin sol elindeki kırmızı bayrağı omuzdan kolları bükmeden yukarı kaldırır.

d.      Mendil Tutuş: Mendil hakeminin sağ elinde işaret ve ortaparmağının arasında tutulur. Mendilin köşesi katlanarak parmak arasına yerleştirilir. Parmak ne çok sıkılır ne de çok serbest bırakılır. Kol omuzdan yere paralel olarak uzatılır. Mendilde bulunan ÇOSKK logosundaki çocukların başı yukarıya gelmesini sağlar.

e.      Mendilhakemi Ayak İşareti: Vücut dik ve diridir. Gözler Başhakemdedir. Sağ ayağı serbest bölgenin tam ortasından geçtiği düşünülen çizginin üzerinde durur. Sağ ayak dizlerden geriye bükülerek 90 dereceye getirilir. Beklemeksizin ayak tabanları yere gelecek şekilde vurulur. Oyun Mendil hakeminin ayak işaretiyle başlar.

f.        Ebelenme İşareti: Ebelenen oyuncu çocuğun takımı Başhakemin sağında ya da solunda olmasına göre sağ ya da sol kol omuzdan yere paralel uzatılır. Diğer elle ebelenen oyuncu çocuğun forma numarası gösterilir.

g.      Başhakem sayı işaretleri:
Bir: Fotoğrafta da olduğu üzere sağ ya da sol elin işaret parmağı açık diğer parmaklar kapalı şekilde yumruk tutulur.
İki: Fotoğrafta olduğu üzere sağ ya da sol elin baş ve orta parmağı açık diğer parmaklar kapalı şekilde yumruk tutulur.

·         Üç: Fotoğrafta da olduğu üzere sağ ya da sol elin işaret, orta ve başparmakları açık diğer parmaklar kapalı şekilde tutulur.

·         Dört: Fotoğrafta da olduğu üzere sağ ya da sol elin işaret, orta, yüzük ve serçe parmağı açık başparmak kapalı şekilde tutulur.

·         Beş: Fotoğrafta olduğu üzere sağ ya da sol elin parmakları kapalı şekilde yumruk tutulur.

·         Altı: Fotoğrafta olduğu üzere sağ ya da sol elin birisi beş işaretini yapar. Diğer el bir işaretini yapar.

·         Yedi: Fotoğrafta olduğu üzere sağ ya da sol elin birisi beş işaretini yapar. Diğer el iki işaretini yapar.

·         Sekiz: Fotoğrafta olduğu üzere sağ ya da sol elin birisi beş işaretini yapar. Diğer el üç işaretini yapar.

·         Dokuz: Fotoğrafta olduğu üzere sağ ya da sol elin birisi beş işaretini yapar. Diğer el dört işaretini yapar.

·         On: Fotoğrafta olduğu üzere sağ ya da sol elin birisi beş işaretini yapar. Diğer el de beş işaretini yapar.

·         On bir: Fotoğrafta olduğu üzere her iki el de önce beş işaretini yapar. Sonra diğer el bir işaretini yapar.

·         On iki: Fotoğrafta olduğu üzere her iki el de önce beş işaretini yapar. Sonra diğer el iki işaretini yapar.

·         On üç: Fotoğrafta olduğu üzere her iki el de önce beş işaretini yapar sonra diğer el üç işaretini yapar.

Başhakem tarafından formaların, numara işaretleri baş üstünde Cetvel (Masa)hakemine gösterilir.

50.  Oyuna Başlama Töreni: Protokole dönük Başhakem ortada, Mendilhakemi sağında, Cetvel (Masa) Hakemi solunda, Çizgi hakemleri de sağ ve solunda olmak üzere sıralanırlar. Başhakemin sağında Takımlardan biri oyun lideri ve bir numaralı formadan başlamak üzere 13 numaralı formaya kadar aritmetik sıralamaya uygun dizilirler. Başhakemin solunda Takımlardan biri oyun lideri ve bir numaralı formadan başlamak üzere 13 numaralı formaya kadar aritmetik sıralamaya uygun dizilirler. Başhakem öne çıkarak takımların kaptanlarını sahaya davet eder. Aldım verdim saymacasına başlayacak takımın yazı turasını atar. Kazanan oyuncu çocuk 6 m mesafeden aldım verdime başlar. Aldım verdim bittikten sonra kazanan takımın kaptanına saha seçimini sorar. Saha seçiminde B takım alanını tercih eden takım, oyun lideri başta olmak üzere, oyuncu çocuklar çözülerek sahası dışından, Başhakemin durduğu tarafın yan çizgisinde sıralanırlar. Başhakem yönetiminde hakemler yan yana serbest bölgenin ortasına kadar yürürler. Protokolü başı ile selamlarlar. Salon çift tribünlü ise geriye dönerek te seyirciyi selamlarlar. Başhakem, Masa ve Çizgi Hakemleri ile tokalaşarak görev yerlerine gönderir. Mendil hakemi Serbest bölgenin bir tarafında başhakem diğer tarafında durur. Başhakemin işaretiyle takımlar tokalaşarak müsabaka yerlerine geçerler.

51.  Oyunun Bitiş Töreni: Yarışma sonunda hakemler ve takımlar Oyuna Başlama Töreninde olduğu şekilde dizilirler. Önce kazanan takım bir adım ileri çıkar, Hakem ve diğer takımın sıralanmasına göre sağ ya da sola dönerek başta hakemler olmak üzere tokalaşarak sahayı düzen içerisinde terk ederler. Diğer takım bir adım ileri çıkar hakemlerin yerine göre sağa ya da sola dönerek hakemlerle tokalaşarak, düzen içerisinde sahayı terk eder.

52.  Ödül Töreni: Masa Hakeminin önünde dereceye giren takımlar yan çizginin içinde olacak şekilde derin kolda sıralanırlar. Sıralamada birinci olan takım ortada, ikinci olan takım sağında üçüncü olan takım ise solunda yer alır. Ödül vermeye üçüncü takımdan başlanır.

53.  Tören Düzeni: Oyun lideri önde forma numarasına göre sıralanan takım serbest bölgeye düzenli bir şekilde yürüyerek gelir. Oyun lideri serbest bölgenin çizgisine ayakucu değmeyecek kadar yaklaşarak durur. 1 numaralı oyuncu çocuk, oyun liderinin sağına, 2 numaralı oyuncu çocuk soluna, çizgiyi esas alarak sıralanır. Forma numaraları tek olan oyuncu çocuklar, oyun liderinin sağına, çift olanlar da soluna geçer. Bu dizilişler serbest bölgenin yarısını geçemez.

Takımın tüm ödüllerini bir kişi verir. Oyuncu çocukların ödülleri yerlerinde, takım adına verilecek ödüllerse serbest bölgenin ortasında takdim edilir.

OYUN ADABINA UYGUN DAVRANIŞ

1.      Oyuna katılanlar resmi oyun kurallarını bilmek ve onlara uymak durumundadır.

2.      Oyuna katılanlar, hakemlerin kararlarını tartışmaksızın kabul ederler.

3.      Oyun içinde sadece takım kaptanı Başhakemden açıklama isteğinde bulunabilir.

4.      Oyuna katılanlar hakemlerin kararlarını etkilemek veya kendi takımlarının yaptığı hataları gizlemek amacına yönelik tutum ve davranışlardan sakınırlar.

Dürüst Oyunculuk: Oyuna katılanlar; hakemlere, rakiplerine, takım arkadaşlarına, seyircilere ve salon görevlilerine saygılı davranırlar.

Geçici Madde: MKF’nin çalışması tamamlanana kadar piyasada yer alan kupa ve madalyalara ÇOSKK logosu konularak verilir.

 

Emel ÇİMEN

MKF Genel Başkanı


Bu içeriği paylaş: