| English | Türkçe
> kurumsal > Beyaz Düşünce Döngüsü

Kurumsal

Beyaz Düşünce Döngüsü
07/01/2018

Düşünmek, algı- yorum- karar vermek, verdiği kararı icra etmek insanoğlunun en kıymetli özelliğidir. Her şeyde olduğu gibi düşüncede de hayır tarafı ve şer tarafı vardır Hayırlı düşünceyi Beyaz Düşünce Döngüsü, Şer düşünceyi de Kırmızı Düşünce Döngüsü diye tanımlarsak:

Beyaz Düşünce Döngüsü Tüm düşünce döngüsü bir olayla başlar.

Olay yorumlanır.

Yorumlanırken insan dört ana faktör temelinde olaya bakar. Tarihi bilinç, coğrafi konum, sosyal ortam ve kişisel benlik yorumlarda ana etkenlerdir. Olay dört etkenle yorumlandıktan sonra anlamlandırılır.

Anlamlandırınca, İnsan her ne olayla karşılaşırsa karşılaşsın, durumu fırsat olarak değerlendirirse beyaz düşünce döngüsü başlar. Beyaz düşünce döngüsü, olayları fırsat olarak görmemize yardımcı olur. Olayları fırsat olarak görmek; büyüme, mutlak başarı ve mutluluk çemberini oluşturur.

ÇOSKK Açısından Beyaz Düşünce Döngüsü:

Burada birçok ÇOSKK ailesinin bireylerinden bahsetmek isterdim. Ancak geniş bir aile oluşumuzdan ötürü sayfalar yetmeyecekti. Konuyu kısa ve öz anlatım için içimizden birini seçerek düşüncelerini irdeleyeceğiz.

Denizli ve Ege Çocuk, Oyun ve Spor Temsilcisi Gönül Aktürk, 2012 yılının Eylül Ayı’nda Nazilli’de Çocuk Oyunları Semineri’ne katıldı. Seminerde çocuk oyunlarını olay olarak değerlendirecek olursak, olayı, uygulamalı ve teorik olarak yaşadı. Yorumlamaya başladı. Çocukluk yaşlarında bu oyunu oynadığından çocuk oyunu tarihi bilincine sahipti. Sosyolojik olarak izcilik yapmış, okullarda aktif birisiydi. Coğrafi olarak yaşadığı bölgede çocuk oyunları sürekli oynatılan faaliyetlerdendi. Kişisel benliği de hizmet etmeye elverişliydi. Tüm olgular Aktürk’e Çocuk Oyunları olayını fırsat olarak düşündürdü. Artık o Beyaz Düşünce döngüsünü başlatmıştı.

Beyaz Düşünce Döngüsü Akışı Başlatır;

Akış: Olayı kabullenmeyi gerektir. Olayı sahiplenmeyen, kendinden bir parça olarak algılayamayanlarda akış oluşmaz.

Kavrama: Olayın amacını en iyi şekilde algılamak ve anlamaktır. Kavramak tam olarak öğrenmek, kendisinden bir parça olarak kabullendiği olayı yaşam biçimi haline getirmektir.

Adanma: Kavradığımız, yaşam biçimi haline getirdiğimiz olayı hayata geçirmek için olağanüstü gayretler ortaya koymaktır. Olayı yaşamaktır. Ete, kemiğe büründürmektir.

ÇOSKK Açısından Akış:

Aktürk’ün, Beyaz Düşünceye sahip olmasıyla Akış oluştu. Akışın ilk sinyali seminer yapmak oldu ve 2013 yılının en fazla katılımıyla devasa bir organizasyona imza attı. Tam da bu dönemde oldukça sorunlu anlar başladı. ÇOSKK ile ilgili birçok dedikodular oluştu. Oysa ÇOSKK’u Gönül Aktürk kabullenmiş ve kavramıştı. Hiçbir dedikodu onun kabullenmişliğini ve kavramışlığını bozmadı. Tüm gücüyle çalışmalarını sürdürdü. Öyle sürdürdü ki, gecesini gündüzüne kattı. Ekibi sürekli aktif tuttu. Eşi Gökhan Bey’in de desteğiyle kendisini çocuk oyunlarıyla Denizli’nin çocuklarına hizmet için adadı.

Ruh Hali:

Döngü sürecinde ruh hali üretkendir. İnsanın yüreği göğsüne sığmaz. Sürekli heyecanla yapmak, üretmek, ürettiğini izlemek, yeniden daha güzelini ve iyisini yapmak gibi haller oluşur. Artık beyaz düşünce döngüsünde insanın her anı, bir önceki anından daha çok üretken ve işlevseldir. Dolu doludur.

ÇOSKK Açısından Ruh Hali:

Gönül Aktürk’te üretmeye başladı. Hemen Denizli’nin ÇOSKK internet sitesini kurdu. İlçede, ilde organizasyonunu başlattı. Bölge şampiyonasıyla organizasyonu zirveye ulaştı. ÇOSKK’un tüm organizasyonlarına katıldı. Aktürk, Denizlili çocuklar için ürettikçe keyif alıyor, daha büyüğünü ve güzelini üretmeye çalışıyordu.

Davranışlar:

Beyaz Düşünce Döngü sürecinde hareketler soğukkanlıdır. Olaylara karşı sürekli metanet korunur. Panik olmaz. Olay bütünsel görülür. Sürecin neresinde müdahale edeceğini ayarlar. Etrafın olumlu ya da olumsuz eleştirilerini değerlendirir ancak, kendi bakış açısıyla hareket etmesini bilir.

ÇOSKK Açısından Davranışlar;

Gönül Aktürk’te Beyaz Düşünce döngüsü içinde davranışları hep soğukkanlı oldu. Birçok eleştirilere ve sorunlara karşı etrafını dinledi. Ancak kendi şartlarının bakış açısını hiç kaybetmedi. Kararlarda soğukkanlı olması nedeniyle isabet oranı hep yüksek oldu.

Duygu:

Beyaz Düşünce Döngüsü duygusal olarak mutluluk getirir. Artık kişi hayatta neyle karşılaşırsa karşılaşsın, olaylara fırsat olarak bakınca, onunla mücadele edip, kaliteli, şahsiyetli, onurlu bir yaşam ortaya koyunca, mutlu duygulara ulaşır. Zaten bu döngüyü hayat şekli olarak sürdürenler her şeyi fırsat olarak algılarlar. Mücadele olarak bakarlar. Tarihi bilinç, sosyal ortam, coğrafi konum ve benliği insanı Beyaz düşünce Döngüsünde tutarsa, büyük bir enerji oluşur. Bu enerji başta kişinin kendisini ve etrafında olanları mutlu eder. Güzel hizmetler üretir. İnsanlık bu döngüden faydalanır.

ÇOSKK Açısından Duygu:

Gönül Aktürk, çocukluk anısını anlatırken “Hızımı kontrol edemedim ve tam serbest bölgeye geldiğimde yüz üstü düştüm ve kaymaya başladım. Mendil hakemini kayarak geçtim. Serbest bölgenin bitişinde durdum. Hemen kalktım, rakip oyuncu mendili alıp çoktan  kaçmıştı zaten. Dirseğim fena sürtünmüştü ve yanıyordu. Oyun oynamak çocukluğuma dönmek güzeldi.” ifadesine yer vermiştir. Yani düşmeyi, çocukluğuna dönme fırsatı ile eşleştirmiş, duygu olarak da oynamayı, güzel olarak tanımlayarak mutluluğunu ifade etmiştir. Tabi ki organizasyonların sonunda ortaya koyduğu hizmetteki duyguları kendinden edinmek gerekir.

Beyaz Düşünce Döngüsü sürekli korunamayabilir. Süreç içinde Kırmızı Düşünce Döngüsüne farklı aşamalarda geçiş yapılabilmektedir. Beyaz ve Kırmızı Düşünce Döngüsüne geçişler her zaman mümkündür. Ancak iyi bir çevre, kaliteli bir ortam, değerlerle bezenmiş topluluk, döngü tercihlerinde sosyal olarak üyelerine katkıda bulunacaktır.

Her zaman her ortamda Beyaz Düşünce Döngüsünde kalmamızı umuyorum.


Bu içeriği paylaş: